logo
Vali Esen?den Zilkale? ye inceleme

Vali Esen?den Zilkale? ye inceleme

Rize Valisi Kasım Esen, onarımı aslına uygun olarak yapılan Zilkale? de incelemelerde bulundu.Vali Esen Zilkale? nin onarımından sonra Rize turizmine önemli bir katkı sağlayacağını belirtti.

  

İlyas GÜR

Ç.Hemşin ilçesinden 13 kilometre  iç kesimde bulunan tarihi Zilkale? de  onarım sürerken  kalenin  yıl sonuna doğru hizmete gireceği bildirildi.Vali esen Zilkale? nın onarımının nasıl yapıldığı konusunda  incelemelerde bulundu, gelen turistlerle konuştu.

Tarihi ipek yolunda konaklama yeri olarak kullanılan ve  1300 lu yıllarda yapılan Zilkale? nin tarihi işlevi tekrar canlanıyor. Tarihin izlerini taşıyan ve  1300 lü yıllarda  deniz yolu ile Ardeşen ilçesine kadar gelen  tacir ve göçmenlerin  bir günlük yürüyüşünün ardından Tarihi zil kalede konakladıkları , konaklamanın ardından yeniden yollarına devam ettikleri bildirildi.Yeniden onarıma alınan  Zilkale? nin yıl sonuna doğru yeniden hizmete gireceğini söyleyen Rize valisi Kasım Esen, ? Tarihine sahip çıkmayan gelecekten bir şey bekleyemez. İlimizde bir çok tarihi kalıntı bulunmakta. Biz bunları  yeniden  hayata geçirmek istiyoruz.  Tarihi zil kale bunlardan biri. İlimizin çeşitli yerlerinde bulunan tarihi mağaraları da  günün koşullarına göre hazırlıyoruz.İlimizde bulunan kültür varlıklarını geliştirmek istiyoruz. UNESCO bu tür eserlerin bütün insanlığın malı olduğunu kabul ediyor. Bu eserleri koruyanları da medeni ülke statüsüne koyuyor.Biz millet olarak tarihimize her zaman sahip çıkmışız. Bu nedenle Zilkale? ye de sahip çıkmak bizim namusumuzdur.1-2 yıl önce burası harap halindeydi. Önce onarım  projesini çizdirdik, ödeneği bakanlıktan çıkardık. Bir buçuk ay öncede onarımına başladık. Yıl sonunda onarım bitecek ? dedi.

Top