logo
 Ahmet Tevfik İleri İstanbul'da anılacak

Ahmet Tevfik İleri İstanbul'da anılacak

Adnan Menderes döneminde Milli Eğitim Bakanı olarak görev yapan örnek siyasetçi Ahmet Tevfik İleri 30 Aralık Pazartesi günü İstanbul'da düzenlenecek programla anılacak.

 
Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Bilgi ve Değerler Kulübü, bir memleket sevdalısı, örnek siyasetçi, Menderes dönemi Milli Eğitim Bakanı Ahmet Tevfik İleri'yi 30 Aralık Pazartesi günü düzenleyeceği bir programla anacak.
Marmara Üniversitesi düzenleyeceği programla, 50 yıllık ömrüne sayısız ve saygın hizmetler sığdırmış, övgüye layık bir hayat yaşayan Ahmet Tevfik İleri'yi anıyor. İlahiyat Fakültesi Bilgi ve Değerler Kulübü'nün ev sahipliğinde düzenlenecek anma programına konuşmacı olarak eski Kültür Bakanı İsmail Kahraman, Erzurum eski milletvekili Rasim Cinisli, M.Ü İlahiyat Fakültesi Öğretim görevlisi M. Saim Yeprem, İslamic Assocation of North Texas Yusuf Ziya Kavakçı, Yazar Sadık Yalsızuçanlar, Tevfik İleri'nin oğlu Cahit İleri ve M.Ü İlahiyet Fakültesi Öğretim görevlisi Ali köse katılacak.
 
Birçok lise ve üniversitenin açılmasın da büyük rol oynayan İleri, din eğitiminin serbest bırakılmasını sağlayarak, İmam Hatip Okullarının açılmasına öncülük etmiştir. Yüksek İslam Enstitülerini hayata geçiren reformlara adını yazdıran İleri, yatılı bölge okullarının ve Çocuk Kütüphanelerinin kurulmasına da el atmıştır. Türkçenin daha iyi ve yaygın kullanılması, yerli malına gerekli önemin verilmesi, İstiklâl Marşı çalınırken ayağa kalkılması ve 18 Mart günleri Çanakkale Şehitleri'nin anılması gibi geleneklerin öncülüğünü yapan memleket sevdalısı Ahmet Tevfik İleri'yi anma programı 30 Aralık 2013 Pazartesi günü saat 13.15'te Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kültür Merkezi Konferans Salonu'nda yapılacak.  

Top